.
Sitemizde, özelliklerinden en iyi faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Villaciniz.com.tr'yi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş oluyorsunuz.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti


Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde yer alır. Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda bulunan bu antik kent, M.Ö. 10. yy’ da Akalar tarafından kurulmuş. Dönemin en zengin ve görkemli antik yapılarından biri olma özelliğine sahiptir. Biri büyük diğeri ise küçük iki tepenin üzerine kurulmuş olan kentin en önemli yapısını antik tiyatro oluşturur. Antik tiyatronun mimari yapısı roma mimarisi hakkında detaylı bilgiye ulaşılmasına olanak sağlar. Günümüzde en sık ziyaret edilen antik kentler arasında yer alan Aspendos antik kenti günümüze kadar korunarak gelmeyi başarır. Roma imparatorluğu döneminde oldukça önemli bir liman kenti olan Antiphellos’un en iyi korunmuş olan yapısıdır.

Aspendos Antik Kentinde Gezip Görülecek Yerler


Antik kent içerisinde gezip görülecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Bazilika, meclis binası, anıtsal çeşme ve Helenistik tapınak kalıntıları bulunur. Her köşesi buram buram tarih kokan Aspendos antik kentinde bulunan su kemeri de oldukça yoğun bir ilgi görür. Roma dönemine ait eserlerin en iyi şekilde analiz edilebileceği kent olması, ziyaretçi sayısının fazla olmasında etkilidir.

Aspendos Antik Tiyatrosu


Kentin en önemli yapısını antik tiyatro oluşturur. Görkemli bir görünüşe sahip olan antik tiyatro İmparator Marcus Aurelius tarafından inşa edilmiştir. Bu tiyatro Roma dönemine ait en seçkin tiyatro örneklerinden biridir. Altlı üstlü iki bölümden oluşan oturma sıraları mevcuttur. 21 tanesi altta 20 tanesi ise üstte olmak üzere toplamda 41 adet oturma sırasına sahiptir. Oldukça büyük olan antik tiyatronun kapasitesi 15 ile 20 bin kişi arasındadır. Tanrılara ve devrin imparatorunu adanmış olan bu yapı sadece Anadolu’nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi şekilde korunmuş tiyatrosu olma özelliğine sahiptir. Görenleri büyüleyen muazzam tasarımı ve mimari yapısı ile dikkat çeken antik tiyatro, dönemin mimarı Zenon tarafından tasarlanmıştır. Tüm Dünya’da akustik olarak en iyi tiyatro olarak kabul edilmiş olan tiyatro çağın sosyal- kültürel etkinliğini en üst seviyeye çıkarmayı başarmıştır. Antik tiyatronun en önemli özelliği akustiktir. Her türlü sesin en arka sıralara bile rahatlıkla ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Aspendos Antik Tiyatrosu Hikayesi


Roma döneminin en önemli tiyatro yapılarından biri olan Aspendos antik tiyatrosunun oldukça ilgi çekici bir hikayesi bulunur. Mitolojik hikâyeye göre Aspendos kralı güzeller güzeli kızını evlendirmeye karar verir. Fakat kiminle evlendireceği ile ilgili kafasında birçok soru vardır. En sonunda kent için en faydalı eseri yapan kişi ile kızını evlendireceğini açıklar. Bunun üzerine iki mimar kardeş bu yarışmaya katılmaya karar verir. İlk kardeş uzak diyarlardan su taşıyacak bir kemer inşa eder. Diğer kardeş ise yere bozuk para düşse bile her köşesinden sesi duyulacak bir tiyatro inşa eder. İki kardeşinde yaptığı eserler oldukça dikkat çekici ve faydalıdır. Bunun üzerine kral su kemeri yapan kardeşe kızını vermeye karar verir. Fakat kızı tiyatronun oldukça sıra dışı olduğunu söyleyerek tiyatroyu tekrar incelemesini ister. Bunun üzerine Aspendos kralı tiyatronun gerçekten çok başarılı olduğunu karar vererek kızını tiyatroyu yapan kardeş ile evlendirir. Yani görenleri büyüleyen bu antik tiyatro aslında bir aşkın sonucunda yapılmıştır.

Yukarıya dön