.
Sitemizde, özelliklerinden en iyi faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Villaciniz.com.tr'yi kullanmaya devam ederek çerez politikamızı kabul etmiş oluyorsunuz.

Likya Yolu Nerede?

Likya Yolu Nerede?

Ülkemizde yürüyüş yapmak akla geldiği zaman ilk rota Likya Yolu’dur. Likya yolu, ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yoludur. Tam 509 km uzunluğa sahip. 2015 yılında ki bu rakama yeni rotalar eklenerek 535 km'ye kadar çıktı. Likya yolu nerede başlar? diye merak edenler, Fethiye'den başlayıp Antalya'ya uzanan bir rotadır. Bu tarihi yürüyüş rotası, Teke Yarımadası'nda bulunan patikaların işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuştur. Likya yolunu tamamlayabilmek için ortalama 21 gün gerekmektedir.

Likya Yolu Yürüyüşü

Likya yolu yürüyüşü için yanımızda bir takım malzemelere ihtiyaç vardır. Bu tarz uzun yürüyüşlerde vücut sağlığı çok önemlidir ve önceliklidir. Yürüyüşe uygun rahatlıkta giyim malzemeleri başı çekiyor. Uzun bir yolculuk olacağı için kamp kuracaksınız. Dolayısıyla en ince ayrıntısına kadar kamp malzemelerini hazırda bulundurmalısınız. Rahat bir ayakkabı, su matarası, düdük, çakı, yağmurluk, el feneri, uyku tulumu, ilk yardım çantası ve hepsini barındıracak sırt çantası olmazsa olmazlarınızdır.

Yola çıkmadan önce mutlaka Kate Clow'un Likya Yolu isimli kitabını okuyun. Bununla birlikte çok yararlı olacak Likya Yolu isimli mobil uygulamayı da edinin. İnternet ihtiyacı olmadan çalışan uygulama bu yürüyüşteki en önemli yardımcınız olacaktır.

Likya Yolu üzerinde Likya uygarlığıın en büyük 6 ili de dahil olmak üzere tam 19 tane antik yaşam kenti bulunuyor. Ancak bu antik kentlerin birçoğu sizi rotanızdan çıkartır. Bu da yürüyüşünüzü uzatır. Bunu göze alırsanız hepsini görebilirsiniz. Aksi durumda yarısı yol güzergahı üzerinde olduğu için bununla yetineceksiniz. Bu yürüyüşteki en önemli konu su konusudur. Çünkü etaplar arası uzun olduğu için su temin edilecek yerler bulmakta zorlanırsınız. Özellikle Karaöz Koyu'ndan Adrasan'a kadar hiç su yok. Dolayısıyla su stoğunuzu yükünüze göre çok fazla tutmalısınız.

Kamp kurmaya çok sıcak bakmıyorsanız, güzergah üzerinde yer alan pansiyon ve motellerde kalabilirsiniz. Ancak bunu sürekli gerçekleştiremezsiniz. Belirli kamp alanları yok tabi ama önemli olan hava kararmadan bir kamp hedefine ulaşmak ve hazırlıklara başlamanız gerekir. Su kaynaklarına yakın olursa enerjinizi o kadar yüksek tutarsınız.

Likya Yolu Değişiyor mu?

Likya yolu, her sene Kate Clow Derneği öncülüğünde sponsor ve gönüllüler tarafından patikalar temizleniyor, kontroller yapılıyor ve tabelalar düzenleniyor. Aynı şekilde belediyelerde bu seferberliğe katılıyor. Ve bu muhteşem yola yeni rotalar ekleyerek Likya yolunu daha da büyütüyorlar. Yeni rotalar özellikle köylerden geçilecek şekilde oluşturuluyor. Bunun amacı yerlilerin turizm gelirlerine dahil olması ve yürüyüşçülerin daha güvenilir yerlerde konaklamasıdır.

Likya yolunda birbirinden güzel manzaralar olmakla beraber, Gelidonya Fener’i en güzel manzaraların başında geliyor. Ölüdeniz manzarası da bu güzergahtaki güzel manzaraların başını çekiyor. Demre’ye ulaştığınızdaki manzaralar da paha biçilemez.

Likya Yolunda Gezerken Dikkat Edilecekler

Daha önce de belirttiğimiz gibi Su bizim önceliğimiz. Aşırı efor sarf edip, o sıcakta da fazlasıyla ter atacağımız için vücut sağlığı için şarttır. Bayır yukarı tırmanma yerleri olduğu için sırt çantanızda gereksiz ağırlık yapacak yüklerden kaçınmak gerekir. Yiyeceklerde protein öncülüğü olmalı. Size enerji verecek yiyecekler de olmalı. O yüzden ağırlık yapan konserveleri koymayın. Tek başınıza bu işe kalkışmayın. Mutlaka bir ekip ya da rehber öncülüğünde gidin.

Likya Yolu Gezisi İçin Tavsiyeler

O çok güzel manzaranın olduğu Gelidonya Feneri'nden Adrasan'a doğru giderken engebeli bir yamaç var. O çevrede çok güzel kokulu adaçayı bitkileri var toplayın. Adrasan yorgunluk atmak için en güzel konaklama yeridir. Karaöz Koyu'nun girişinde de tost yapan bir arkadaş var. Orada da tost yiyin. Zorlandığınızda Likya yolundan sapıp daha düz yol olan Fethiye yolunu takip edebilirsiniz. Bu yol daha sonra Likya uygarlığının yoluyla kesişiyor.

Yukarıya dön