Çalışma Saatleri09:00 - 23:50
callİletişim+902426061882

Myra Antik Kenti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Myra Antik Kenti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Myra antik kenti nerede? diye sorduğumuzda hemen herkesin aklına ilk Antalya gelecektir. Myra antik kenti Antalya’nın Demre ilçesinde aynı ada sahip ova üzerinde kurulmuştur. Bugünkü adıyla Demre Çayının yani Myros Nehri'nin batısında bulunan kanal ile şehrin denizle olan bağlantısı sağlanmaktaydı. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) Limanı'ndan da bölgenin ticaret faaliyetleri yürütülmekteydi. Deniz ulaşımı da buradan yapılıyordu. Myra Antik Kenti özellikle Likya uygarlığı döneminde kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi ile ünlüdür. Myra’nın varlığı İ.Ö. 5'inci yy. kadar uzandığı araştırmalarla sabittir. Bunu gösteren en büyük örneklerde Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkelerdir. Myra, Likya birliğinin altı büyük kentinden biri olması da önemini daha da arttırıyor.

Myra’nın en büyük gelişimi İ.S. 2'nci yy.da sahne olmuştur. Likya Birliği'nin metropol şehri olarak yoğun bir nüfusa sahip şehirlerinden Myra, Likyanın zengin insanlarının da çabalarıyla birçok yapı inşa edilmiş ve restore edilmiştir. Bizans Dönemi'nde de önemini sürdüren Myra, dini yönden olduğu kadar idari yönden de tüm şehirlere öncülük eden bir yer olmuştur.

Myra, 7'nci yy.dan sonra doğal afetlerin artması ve Demre Çayı'nın oluşturduğu aşınmalar ve tabi Arap işgalleri nedeniyle önemi azalmış ve 12’nci yy’da terkedilmiş bir köye dönüşmüştür. Günümüz de yer alan o kalıntılar, tiyatro ve iki yanında birden yer alan kaya mezarlarını oluşturur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Roma Dönemi surlarının dışında, sur kalıntılarına akropol tepesinde rastlanmaktadır. Akropolün güneyinde bulunan tiyatro, çok iyi korunmuş bir Roma Dönemi tiyatrosudur. Sahne binasının yaklaşık iki katı ayakta kalmayı başarmıştır. Tiyatronun iki yanında, kabartmalı ve düz kaya mezarları yer alır.

Şehrin su ihtiyacı ise çevresine kurulduğu Demre Çayından sağlamaktadır. Likya uygarlığında Myra’ya en parlak kent unvanı verilmesi onun ne kadar önemli bir kent olduğunu göstermektedir. Myra’nın Likya uygarlığına ait sikkeler ile birlikte kendi adıyla basılmış sikkelerinde olması da önemini arttırıyor. 

Myra Antik Kente Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Demre ilçesinde yer alan antik kente ulaşmak için Antalya Otogarı’ndan kalkan olan otobüslerden Demre’ye gidenine bineceksiniz. Demre ilçe merkezine ulaştığınızda taksi ile yaklaşık 5 km mesafede ki yere ulaşabilirsiniz. Buraya giriş ücreti 30 lira. Kışın akşam 17:00 ‘de kapanıyor. Diğer mevsimlerde 19:00 ‘a kadar açık.

Myra Antik Kenti Nasıl Ortaya Çıktı?

Myra Kazıları 2009 yılında o dönemin başkanı Nevzat Çevik tarafından başlatılmış ve halen devam etmektedir. 2010 yılına ulaştığımızda, kazı ekibi antik kenti detaylıca anlatan bir kitap yayınlanmıştır. Likya ve Roma dönemlerine ait olan bu kentin çoğu suların taşıdığı kum ve taş kalıntıların altındadır. Antik tiyatronun üst tarafındaki dağda bulunan akropol ise tamamına yakını tahrip olmuştur. Tiyatronun yakınında hamam benzeri daha sonraki dönemlerde yapılmış kalıntılar ortaya çıkmıştır.

Antik kentte hala günümüzde kalıntıları olan kaya mezarlar, uzaktan sanki büyük bir evmiş gibi görünürler, bazıları da tapınak şeklinde görünür. Nehir tarafındaki toplu mezarlıklarda en dikkat çeken mezar Resimli Mezardır. Günümüzde mezardaki bu renkler görülemez sadece kırmızı ve mavi renkler çok silik bir şekilde görülür. Bu mezarda diğer bir dikkat çeken şey büyük ölçekli kabartma şeklinde yapılmış on tane insan figürüdür. Hristiyanlığın ilk zamanlarında Likya’nın metropolü Myra’ydı. Likya uygarlığının başkentiydi. Burada yaşayan yunan halk, kentin koruyucu tanrıçası olduğuna inandığı Artemis’e tapmışlardı. Zeus, Tikke ve Athena’da Artemis’ten sonra en çok tapılan diğer tanrıçalardı.

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
Ön Ödeme ₺0,00
Kapıda Ödenecek ₺0,00
Kısa Süreli Konaklama Bedeli ₺0,00
İndirim₺0,00
₺ 0,00 x 0 gece₺0,00