Çalışma Saatleri09:00 - 23:50
callİletişim+902426061882

Tlos Antik Kenti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Tlos Antik Kenti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Likya uygarlığı içerisinde bulunan, ülkemizin en önemli ve en eski tarihi antik kentlerinden biri olan Tlos antik kenti Muğla ilimizde yer almaktadır. Muğla iline bağlı yaka köyünde bulunan antik kent, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Her yıl binlerce turisttin uğradığı tarihin en önemli kentlerinden biri olan Tlos antik kentibölgenin en önemli dağlarından biri olan Akdağların yamaç bölgesinde kurulmuştur. 10 Bin yıl öncesine dayanan ve içerisinde birçok mağara bulunan bu antik kent, yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekmeyi başarmıştır. İçerisinde birçok tanrıya ait figürlerin yer aldığı antik kent içerisinde aynı zamanda birçok tiyatro, hamam ve mini stadyumları yer almaktadır. Yamaç bölgesine kurulmasına rağmen oldukça fazla yapıyı barındıran bu antik kenti gelin birlikte yakından inceleyelim.

Tlos Antik Kent Bölgesi

Tlos antik kenti nerededir nasıl gidilir sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle antik kentin nerede olduğunu bilmek gerekir. 10 Bin yıl öncesine kadar dayanan bu antik kent, Muğla iline bağlı Fethiye ilçesine bağlıdır. Fetiye ilçesinde bulunan yaka köyüne yakın olan Akdağların eteğinde kurulan bu antik kente ulaşım oldukça kolaydır. Muğla iline öncelikli olarak hava veya kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha sonra Muğla ilinden Akdağlar kısa sürede ve karayolu ile ulaşmanız mümkün olabilecektir. Tlos antik kenti nerededir ve nasıl gidilir sorusu’ da bu şekilde cevaplanmış olacaktır.

Tlos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

Ülkemizin en önemli antik kentlerinden biri olan bu kent M.Ö 14 yüzyıl civarında kurulmuş ve birçok anıtta bu kentten bahsedilmektedir. Likya uygarlığı içerisinde bulunan ve pers egemenliğinin hüküm sürdüğü bu antik kent Büyük İskender ile birlikte Makedon Krallığına geçmiştir.  Tarihi antik kentin en büyük özelliklerinden biride zengin su kaynaklarından beslenmiş olmasıdır. Antik kentin içerisinde ayrıca tarihi mezarlar, roma dönemine ait surlar, yazıtlar, klişeler, tiyatrolar ve daha birçok çeşit antik yer bulunmaktadır. Dağ yamacında olmasına rağmen oldukça geniş alana kurulan bu antik kent içerisinde ayrıca ilginç ve eşine az rastlanan tarihi eserlerde vardır.

Antik kentte bulunan mezarlar oldukça dikkat çekici. Zira bu mezarlar tarihi antik kentin kayalarına oyularak yapılmıştır. Bu mezarların içerisinde en dikkat çeken olay ise kuşkusuz üç başlı canavarla savaşan Pegasus’ un resim edildiği mezardır. Oldukça titiz ve özenle resim edilmiş bu mezar birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Altı kemerli kapısının bulunduğu bu antik kentte genellikle Roma dönemine ait izler göze çarpar.

Her ne kadar eski bir antik kent olsa’ da Roma dönemine ait tiyatro hala ayakta başarıyla durabilmektedir. Yamaçta kurulmasına rağmen antik kent içerisinde oldukça büyük ve bir o kadar görkemli stadyumda bulunmaktadır. Tarihi antik kentin bir diğer özelliği ise kuşkusuz piskoposluk merkezi olmasıdır.

Antik kente gelen yerli ve yabancı turistlerin en dikkat ettiği ve hayran kaldığı yapılır ise kayalardır. Zira kayalar üzerine çizilen resimler oldukça dikkat çekicidir. Dikkat çekmesinden ziyade oldukça bilgi veren bu yapıya mutlaka gitmeniz gerekmektedir. Eğer detaylı bir bilgiye sahip değil iseniz, turist turlarıyla gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Zira bu turlarda rehberler bulunmaktadır. Rehber vasıtasıyla çok ciddi bilgiler elde edebilir ve antik kenti detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. Unutmadan bu antik kenti gezerken bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın. Zira bu kadar güzel bir antik kenti bir daha kolay kolay bulamayabilirsiniz.

WhatsApp
×Müşteri Temsilcileri
XREZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Tarihi:
Ön Ödeme ₺0,00
Kapıda Ödenecek ₺0,00
Kısa Süreli Konaklama Bedeli ₺0,00
İndirim₺0,00
₺ 0,00 x 0 gece₺0,00